FAQ & TIPS

Akú kvalifikáciu potrebujem na prenajatie si plachetnice v Chorvátsku?

Musíte mať medzinárodne uznanú licenciu na plachtenie a VHF. Ak chcete zistiť, či je vaša licencia platná v Chorvátsku, prosím skontrolujte si to na http://www.mppi.hr/UserDocsImages/TABLICA%20ENGLISHMoU%20(2)%203_11.pdf prípadne nás kontaktujte na tel. číslo – Silvio ++385 99 260 58 190 alebo emailom na info@sailingforever.com

Ako nájdem základňu?

Z letiska:

  • Prístav Kaštela sa nachádza 7 km od letiska Split. Môžete sa k nám dostať taxíkom alebo autobusom.
  • Autobusy z letiska (v smere Split) prichádzajú každých 20 minút a zastavujú sa pri vchode do prístavu.
  • Organizujeme prepravy jednotlivcov ako aj posádky. Naša kancelária sa nachádza v nove šedive budove na LUA móle, oddelená od ostatných s vlastným (východným) vchodom.

Autom:

  • Prístav Kaštela sa dá ľahko nájsť z niekoľkých výjazdov na diaľnici Dalmatina. Nachádza sa na ceste popri mori medzi Trogirom a Splitom.
  • Naša kancelária sa nachádza na LUA móle, umistnena v nove šede budove, oddelená od ostatných s vlastným (východným) vchodom a parkingem.

Kde môžem zaparkovať svoje auto?

There are parking places next to our boats allowing you to easily transfer all your luggage and provisions from the car on board in one fell swoop. Parking is constantly guarded by Marina Kastela employees to whom you pay your parking to.

Kde si môžem nechať batožinu?

V prípade skoršieho príchodu alebo neskoršieho odchodu si môžete batožinu ponechať v našej kancelárii. Je to bezpečné a súčasťou našej služby. Zatiaľ čo čakáte na svoju loď alebo odlet, môžete si ísť pozrieť okolie alebo len tak relaxovať.

Je možný skorší check in?

Áno, pretože sme hrdí na našu starostlivosť o hostí. Väčšinu našich check-in zvyčajne vybavíme pred 15 hodinou. Vďaka našej one design flotile môžeme ľahko pomôcť hosťom so skorším check inom bez dodatočných poplatkov za skoršiu registráciu.

Kedy musím vrátiť loď späť do základne?

Všeobecne žiadame, ale nie je to povinné, aby sa naši hostia vrátili do základne počas neskorého piatkového popoludnia. Loď potrebujete stihnúť prihlásiť a skontrolovať. Samozrejme môžete spať na palube a opustiť loď v sobotu do 9:00 hod. Pre regatta charter žiadame, aby sa loď vrátila späť do našej základne v piatok do 18:00. Zjednoduší sa tak proces prihlasovania. Hostia sú prirodzene vítaní a môžu ostať na palube do soboty do 9:00 hod.

Ako prebieha platba?

V našej kancelárii prijímame platby v kunách a eurách. Prosím pripravte sa na platbu v tohovosti, ale aj platbu kartou. Uvádzame niekoľko poplatkov: cestovná daň alebo tranzit log, turistická daň (7 kn na osobu a deň) sa musí zaplatiť v hotovosti (v kunách) . Rovnako prijímame bezhotovostné platby pomocou medzinárodných platobných kariet (VISA, MasterCard,American Express).

Ako zanechám bezpečnostný depozit?

Bezpečnostný depozit môžete ponechať v hotovosti (v eurách alebo v kunách) alebo kartou. Nesťahujeme žiadne peniaze z vašej karty, len rezervujeme sumu, ktorá je uvoľnená po návrate.

Môžem si poistiť výšku depozitu?

Sme partnermi poistenia Yachtpool, ktoré nám umožňuje poistiť depozit. Počas procesu registrácie vám môžeme dať poistnú zmluvu. Ohľadne cien poistenia nás prosím kontaktujte.

Potrebujem poistenie kapitána?

Pri prenájme lode poistenie skippera nie je povinné, ale odporúčame ho mať. To, že ho máte vás nezbavuje povinnosti zanechania depozitu a zaplatenia škôd na lodiach. V prípade poistnej udalosti vám však vieme pomôcť s faktúrami, fotografiami a všetkými ostatnými povinnosťami, ktoré budete potrebovať pre vašu poistnú udalosť.

Môžem si najať kapitána, hostesku alebo kuchára?

Áno. Ak potrebujete v tejto súvislosti akúkoľvek pomoc, môžeme vám poskytnúť skúsene posádky. Ich služby stoja približne 130 € za deň. Počas trvania plavby ste povinný poskytnúť ubytovanie a stravu pre kapitána.

Existujú ďalšie bezpečnostné opatrenia v súvislosti s deťmi na palube?

Deti sú na palube úplne bezpečné, pokiaľ sú stále pod dohľadom dospelých a povinne dodržiavajú všetky bezpečnostné predpisy. Odporúčame vám vopred oznámiť, že na palube budú malé deti, aby sme mohli poskytnúť vhodné záchranné vesty a inštalovať záchrannú sieť na zábradlie po celom obvode paluby. Záchrannú sieť vám môžeme poskytnúť za príplatok, ale musí byť vyžiadaná vopred. Záchranná vesta pre deti by sa mala používať, najmä v nepriaznivých poveternostných podmienkach.

Kde môžeme získať predpoveď počasia?

Predpoveď počasia je k dispozícii na všetkých recepciách v Marínach. Taktiež cez VHF sa vysiela trikrát denne na rôznych kanáloch.

Je k dispozícii na palube WiFi?

Všetky naše lode sú vybavené s WiFi. V každom okamihu sa môže pripojiť až 5 zariadení, ktoré môžu byť použité za poplatok 25€ za 6GB za týždeň.

Môžeme si vziať domáce zvieratá na palubu?

Domáci miláčikovia sú vítaní. Na väčšine našich lodí za extra príplatok za upratovanie. Iba lode Antiopa a Hermes sú výnimkou a domáce zvieratá na nich bohužiaľ nikdy nedovolíme kvôli možným poškodeniam.

Môžem sa potápať v Chorvátsku?

Chorvátsko je krásna krajina s množstvom toho čo je možné vidieť vrátane pod vodou. Šnorchlovanie je vždy zábavný spôsob, ako stráviť deň. Neposkytujeme vybavenie na šnorchlovanie, preto si prineste svoje vlastné alebo si naplánujte jeho zakúpenie. Potápanie je povolené s určitými obmedzeniami. Pre bližšie informácie vás môžeme skontaktovať s potápačskými klubmi v Chorvátsku.

Ako získam platnú licenciu pre rybolov v Chorvátsku?

Chorvátsko ponúka dva druhy licencií na rybolov: rekreačný a športový rybolov. Rybárske povolenie potrebujete, či už chytáte ryby z brehu alebo z lode. Licenciu si môžete zakúpiť on-line na stránke ministerstva:

http://www.mps.hr/ribarstvo/default.aspx?id=425

Licencie sa vydávajú na rôzne časové obdobia a pre všetky potrebujete pas alebo OP a kreditnú kartu.

Kapitán je hlavný. Bez ohľadu na vek, pohlavie alebo názory, na palube je kapitán zodpovedný za bezpečnosť posádky a lode. Jeho / jej pokyny by sa mali vykonávať v plnom rozsahu a okamžite. Urobte, ako on/ona hovorí!

Zvoľte si pozorne svoju posádku a tím. Týždeň na palube zvyčajne pomáha ľuďom spoznať sa bližšie alebo ich úplne rozdelí. Je to výborné cvičenie na budovanie tímov. Občasné situácie vyžadujú spolupracovať v harmónii a vtedy sa ukáže ako tím drží spolu a tiež sa ukážu dobré a zlé stranky skupiny. Posádky si však čoskoro uvedomia, že je na to potrebná spolupráca, aby spoločne našli riešenia problémov. Akceptovanie sa navzájom pomáha všetkým naplno si užiť týždeň

Vytvorte si kontrolný zoznam oblečenia, ktoré si beriete so sebou. Z dôvodu obmedzeného priestoru na palube odporúčame, aby ste si zbalili len potrebné množstvo. Každá sezóna si vyžaduje iné oblečenie, ale odporúčame vám: krátke nohavice, tričká, topánky s bielou podrážkou, ktoré nezanechávajú stopy, tričká s dlhými rukávmi, ľahkú bundu (ideálne odolnú vode a vetru), šiltovku, slnečné okuliare, ochranný krém s UV faktorom a niečo na spanie.

Ak vlastníte ´foul-weather gear´ (vybavenie do každého počasia): teplé ponožky, flysovú bundu, teplé čiapky, nepremokavé topánky, nohavice a bundy, je dobré vziať si ho bez ohľadu na to, aká je sezóna. Ak máte v úmysle formálny večer na brehu, prineste si vhodné oblečenie, ideálne nekrčiace sa.

Asi 85% ľudí má morskú chorobu, ale iba u 10% je závažna. Príznaky zvyčajne trvajú 2-3 dni, niekedy aj dlhšie. Patria medzi ne: bolesti hlavy, strata chuti do jedla a únava. Závažnejšie prípady zahŕňajú nevoľnosť a v extrémnych prípadoch zvracanie a stratu koordinácie. Ak sa vám to stane, vyhľadajte lekársku pomoc. Existujú tabletky na morskú chorobu, lekári sa však líšia v názoroch na vedľajšie účinky. Pri príznakoch morskej choroby, prejdite do stredu člna, tam je to najpokojnejšie. Ideálne je užiť tablekty 24 hodín pred príchodom na loď. Zostaňte na palube, nechoďte do podpalubia. Nájdite si niečo ľahké na prácu, aby ste si zaujali myseľ. Ak to nefunguje, skúste si ľahnúť a počúvať hudbu so slúchadlami. Vyhnite sa silným vôňam a vyvarujte sa káve, mliečnych výrobkov a hlavne alkoholu.

Šetrite vodu a energiu na palube. Je obozretné mať rezervu na nepredvídateľné a mimoriadne udalosti. Kontrolujte hladinu vody, paliva, motorového oleja a chladiaceho média denne. Sledujte predpovede počasia denne a organizujte plány plavby podľa neho. Ak začína fúkať silný vietor uviažte plachty skôr, než bude príliš neskoro. Dbajte na to, aby bola paluba čistá, nenechávajte veci pohodené, môžu spôsobiť zranenia počas silného vetra.

Venujte pozornosť tomu, že preberáte vlastníctvo charterovej plachetnice. Mohli by ste byť zodpovední za škody, ktoré na začiatku cesty prešli bez povšimnutia a nehlásenia. Pozorne prezrite palubu, plachty, vybavenie a uistite sa, že všetko, čo je v kontrolnom zozname, je skutočne na palube. Ak máte pochybnosti, opýtajte sa našich zamestnancov.