Stredný Jadran

Cisár Dioklecián, v tej dobe vládca celého známeho sveta si musel vybrať miesto, kde by mohol stráviť zvyšok svojich dní a zaľubil sa do Dalmácie. Mohutné steny jeho paláca sú srdcom dnešného Splitu , zachované, akoby čakali na návrat svojho slávneho pána

Je ohromujúcim ostrovom, ktorý čaká na každodenné objavovanie, táto oblasť vás očarí krásou svojej prírody, množstvom kultúrnych a gastronomických pôžitkov a najlepšími červenými vínami.

Dnes je Split stredom Dalmácie, je to najslnečnejšia a najkrajšia časť Chorvátska s malebnými ostrovmi pozdĺž jadranského pobrežia. To je tiež jeden z dôvodov, prečo je jednou z najobľúbenejších oblastí pre plachteniev Chorvátsku. Šolta, Brač, Hvar, Vis sú len niektoré z ostrovov, ktoré môžete navštíviť z Mariny Kaštela s prenajatou loďou od Sailing Forever.

Trogir

Trogir je mesto postavené na základoch priamo v mori, ktoré sa datujú až do prehistorických čias, s Ilyrskými, Helenskými a rímskymi pozostatkami, ktoré potvrdzujú jeho bohatú históriu. Ako jedno z najstarších miest na Jadrane bol osadený na malom ostrove medzi ostrovom Čiovo a pevninou, ktoré sú dnes prepojené mostami. Vďaka námornému kanálu, ktorý ho chránil, mesto počas stáročí prežilo mnoho útokov a ponúklo prístrešie mnohým cestovateľom, umelcom a dokonca aj kráľom. Dnešný Trogir je chráneným klenotom UNESCO vďaka krásne zachovalému centru mesta, kde si viete pozrieť mnoho nádherných kostolov a pamiatok.

Na kotvenie


 

Čo robiť


 • Navštíviť katedrálu so známym Radovanovým portálom
 • Vidieť Kairosa
 • Prechádzať sa pozdĺž nábrežia

Split

Druhé najväčšie chorvátske mesto je mestské centrum, ktorého korene pochádzajú z historického Diokleciánovho paláca. Pôvodne bolo postavené ako vilka na oddych pre rímskeho cisára, ktorý sa zamiloval do tejto lokality krajiny , tieto múry mu poskytli útočisko a stali sa domovom pre nové generácie, ktoré pocítili rovnakú lásku, ktorú kedysi cítil Dioklecián. V priebehu storočí tento „Kvet Stredomoria“ bol navštívený mnohými cestujúcimi z rôznych kútov sveta a každý deň priťahuje nových a nových návštevníkov. Klimatické prírodné krásy, ktoré obklopujú ostrovy, vyzerajú ako rozhodené kamienky, živý nočný život, malé kaviarne, bary a reštaurácie sú len časťou jeho šarmu. 300 000 obyvateľov, ktorí hrdo nazývajú Split domovom, ho často označujú za „najbláznivejšie mesto na svete“, rovnako aj mestom športu, kde sa narodili mnohí slávni športovci. Aj keď sa ho celé storočia pokúšali dobiť, ale jeho obyvatelia sú hrdí na to, že ho udržiavali v bezpečí, a to tak, že zmiešali nové so starým a rovnako ako zakladateľ mesta – žijú podľa vlastných pravidiel. Toto mesto je chránené UNESCOM. Ak sa rozhodnete zakotviť v Splite, môžete si vychutnať nielen plavbu, ale aj úžasnú krásu, gastronómiu a nočný život.

Na kotvenie


Čo robiť


 • Obdivovať uličky Paláca
 • Dať si kávu na nábreží (Riva)
 • Pozerať ako sa hrá ´Picigin´ na pláži Bačvice

Milna

Toto elegatné mestečko je postavané z Bračského kameňa ktorý sa nachádza na dne hlbokej zátoky v juhozápadnej časti ostrova. Pokojný úkryt ponúka ochranu pred živlami ľuďom aj lodiam. Ako jeden z najnavštevovanejších a najkrajších prístavov v tejto oblastimá rozvinutú bohatú rybársku a námornú kultúru , čo je dobre vidieť na kapitánskych palácoch a domoch rybárov.
Dnes Milna ponúka prístrešie námorníkom v dvoch zo svojich prístavoch , ktoré sú začiatočným alebo koncovým bodom pre väčšinu prenajímateľov plachetníc.

Čo robiť


 • Reštaurácia Nautica v ACI Marina / +385 91 3060057
 • Návšteva vrchu Vidova gora
 • Návšteva pamiatky Pustinja Blaca

Bol

Pláž Zlatni rat sa nachádza v meste Bol – jedinom pobrežnom meste na južnej strane ostrova. Známe je pre svoje víno, lode a západy slnka,Táto oblasť bola obývaná už od pravekých čias. Pri premýšľaní o Chorvátsku si väčšina ľudí predstaví jednu z fotografií pláže Zlatni rat. Tento ikonický obraz sa často považuje ako zachytávajúci srdce Jadranu. Krásne modré more, zlaté pláže a nedotknutú prírodu. Pre miestnych je táto pláž taktiež symbolom nepredvídateľných zmien v prírodepretože pláž mení tvar v závislosti od prúdov, vetra a času dňa. Zmena je jediná konštanta v tejto oblasti.

Na kotvenie


 • Bol mestské mólo
  + 385 95 45 45 612

Čo robiť


 • Plávanie a surfing na svetoznámej pláži Zlatni Rat
 • Návšteva vínnej pivnice Stina

Maslinica

Maslinica je malebné mestečko nachádzajúce sa v zátoke západnej časti ostrova Šolta. Je známa svojim olivovým olejom. V tejto zátoke môžete vidieť tak tiež jeden z najpôsobivejších západov slnka na svete. Od dávnych čias bol ostrov využívaný ako útočisko pre rodiny z oblasti v čase vojny, choroby alebo len každodenného bláznovstva moderného života. Je známy pre svoje pokojné zátoky a nedotknutú prírodu. Záliv bol útočiskom pre námorníkov z celého sveta. Maslinica je jedným z najkrajších prístavov nielen na ostrove Šolta, ale aj na Jadrane. Vďaka úžasnému výhľadu na pevnosť Martinis Marchi.

Čo robiť


Stomorska

Rovnako ako zvyšok ostrova Stomorska je známa pre svoj pokoj a ticho, ktoré ponúka cestujúcim. Bolo to tak po stáročia, od kedy sú tu postavené kláštory z 13. storočia. Nezabudnuteľná príroda, pokojné prístavy, potápanie a čerstvé ryby je to, čo tento kúsok nebies ponúka okolo prechádzajúcim námorníkom..

Na kotvenie


 • Stomorska mestské mólo
  + 385 99 400 70 64

Čo robiť


 • Prechádzka okolo malebnej dalmátskej dedinky

Vis

Ak sa chcete vrátiť späť v čase, ostrov Vis je ideálny na takýto výlet. Počas obdobia Juhoslávie bol vstup na ostrov pre turistov zakázaný. Toto obmedzenie prinútilo odísť mnohých miestnych obyvateľov z ostrova, ale tiež zastavilo cestovný ruch, rozvoj a čerpanie zdrojov. Vis bolo miestom prvej kolónie Grékov založené mimo Jónskeho mora. V priebehu storočí ho použili ako východisko pre šírenie helénskej kultúry na Jadrane. Mesto Vis leží vo veľkej a dobre chránenej zátoke sv. Juraja. Je známe svojimi archeologickými nálezmi, zachovanou prírodou, ako aj svojim rybolovom a vinohradmi .Tento najzápadnejší chorvátsky ostrov má veľa čo ponúknuť.

Na kotvenie


 • Vis alebo Kut mestské mólo
  + 385 91 54 22 630

Čo robiť


 • Reštaurácia Pojoda ( Kut)
  + 385 21 711 575
 • Reštaurácia Villa Kaliopa
  + 385 91 27 11 755
 • Konoba Roki’s

Komiža

Tradičné rybárske mesto sa nachádza na južnej strane ostrova Vis. Mnohí ho považujú za rodisko moderného rybolovu. Stojí pred najodľahlejšími jadranskými ostrovmi bohatými na ryby, najmä tuniaka – Biševo, Palagruža, Jabuka atď., čím sa stáva cieľom pre všetkých hlbokomorských rybárov. Komiža a jej nedotknuté pláže majú veľa čo ponúknuť všetkým. Od aktívnej dovolenky s potápaním, skokom s padákom, lietaním, jazdením alebo relaxačným výletom na neďaleké ostrovy – Palagruža alebo Biševo. Každý príjemný deň končí rybími lahôdkami a kvalitnými miestnymi vínami.

Na kotvenie


 • Komiža mestské mólo
  + 385 91 5728 283

Čo robiť


Blue Cave (Modrá jaskyňa)

„Podzemné rozprávkové miesto“, čo je prezývka modrej jaskyne, sa nachádza na východnej strane ostrova Bisevo, 4,5 Nm od Komiže. Počas letných dní v ranných hodinách slnko vstupuje do tejto podvodnej jaskyne, ktorá vznikla pri mori a osvetľuje jeden z najznámejších prírodných javov na Jadrane.

Na kotvenie


 • Zátoka Mezoporat, nekotví sa v prednej časti pred jaskyňou

Čo robiť


 • Navštíviť jaskyňu so svojou vlastnou alebo s taxi loďou zo zátoky Mezoporat

Green Cave (Zelená jaskyňa)

Nachádza sa na ostrove Ravnik na južnej strane Visu. Zelená jaskyňa má dva vchody s otvorom v strope, cez ktorý prechádza svetlo a vytvára špeciálne zelené a strieborné svetelné efekty na stenách jaskyne. Priestranná jaskyňa je 3-5 m hlboká, takže ju môžete navštíviť malým člnom. Je ideálna na denný výlet v destinácií pre všetkých plaviacich sa okolo Visu.

Na kotvenie


 • Nekotví sa v prednej časti pred jaskyňou

Čo robiť


 • Navštíviť jaskyňu so svojou vlastnou loďou. Skočiť z jaskynného útesu do krištáľového mora.

Stiniva

Táto zátoka sa nachádza na južnej strane Visu. Je známa svojími dvoma veľkými kamennými útesmi, ktoré ukrývajú záliv a jej krásnu pláž. Tento skrytý poklad je jednou z najkrajších a najprekvapujúcejších prírodných pamiatok na Jadrane.

Na kotvenie


 • Kotví sa v prednej časti zátoky

Čo robiť


 • Plávanie vovnútri zátoky a na pláži

Stari Grad


Stari Grad sa nachádza na najpopulárnejšom ostrove Jadrana – ostrov Hvar. Stari Grad – Pharos, je jedným z najstarších miest na Jadrane, ktorý vás vracia do dávnych čias. Stari grad sa nachádza na severe na konci veľmi hlbokej zátoky usadenej medzi levanduľovými poliami, ktorými je ostrov preslávený. Kedysi bol hlavným mestom ostrova a jeho polia boli považované za majetok najvyššie postavených rímskych legionárov a dnes sú chránené UNESCOM. V priebehu storočí sa na ostrove zmenilo veľa vecí, ale jeho magická príťažlivosť nikdy nezmizla. Toto najslnečnejšie miesto na zemi stále vyžaruje pokoj a krásu, ktorá naďalej inšpiruje básnikov a umelcov, ako je Petar Hektorovič, slávny chorvátsky básnik a spisovateľ, ktorý vlastnil hrad v meste Stari Grad.

Na kotvenie


 • Mestské mólo Stari Grad
  + 385 91 22 000 02

Čo robiť


 • Reštaurácia Pinetta
  + 385 91 505 36 72

Jelsa

Ďalšou perlou ostrova Hvar je Jelsa s tichými zátokami, ktoré sú ideálne pre opaľovanie, plávanie a oddych. Táto odľahlá časť ostrova je ideálna pre trávenie času s rodinou alebo len pre dlhú pokojnú prechádzku, keď chcete uniknúť z každodenného stresu. Stredomorská atmosféra je prítomná všade okolo vás z malých kopcovitých dedín, vinúcich sa vinohradov kúpajúcich sa v slnnečných lúčoch alebo úzkych uličkách, ktoré sa spájajú na námestí plnom hluku pochádzajúceho z rybárskych domov. Hvar je takisto prehistorickým miestom, čo dokazujú jaskyne Grapčeva a Markova, neolitské kultové centrá ostrovných obyvateľov, nachádzajúce sa v blízkosti mesta Jelsa.

Na kotvenie


 • Mestské mólo Jelsa

Čo robiť


 • Navštíviť vinné pivnice Tomić

Vrboska

Bývala rybárska dedina, ktorá chcela získať svoju slobodu od rôznych utláčateľov počas stáročí. Dnes sa stále rozrastá. Aj keď je o niečo mladšia ako ostatné ostrovné mestá, má svoju kultúrnu a historickú hodnotu, nehovoriac o izolácii a pokoji na niekedy rušnom ostrove.

Na kotvenie


Čo robiť


 • Vykonajte cykloturistiku

Hvar

Hlavné mesto jedného z desiatich najkrajších ostrovov na svete. Hvar má nielen bohatú históriu, ale aj vzrušujúcu súčasnosť. Miesto, ktoré je možné vidieť v lete počas letných mesiacov, je domovom jedného z najstarších divadiel v Európe a zároveň miestom pre najlepšie plážové párty. Dni strávené relaxom na pláži sú vyvážené nocami plnými tanca, nápojov a zábavy.

Na kotvenie


 • Mestské mólo Hvar alebo bójky v zátoke
  + 385 91 8968 158

Palmižana

Námorný prístav neďaleko mesta Hvar je známy svojimi párty, krásnymi zátokami na južnej strane ostrova, ako aj množstvom reštaurácii s výborným jedlom. Ostrov je pokrytý hustým borovicovým lesom, rovnako ako aj inými exotickými rastlinami. Práve vďaka borovicovému lesu ostrovy dostali svoj zlovestný názov Pakleni ostrovi- Pekelné ostrovy). Borovicová smolasa používala na ošetrenie lodí v ostrovných lodeniciach.

Na kotvenie