Sever Stredného Jadranu

Tieto ostrovy a ich malé mestá sú vytvorené vetrom „bura“ a bielené soľou. Obsahujú skryté prístavy a krištáľová voda volá námorníkov pustiť sa na otvorené more a objaviť tento raj.

Súostrovie Šibeník tvorí 240 ostrovčekov a útesov s neporušenou očarujúcou divokou krásou ,ktoré sú v kontraste s rozprávkovými vodopádmi rieky Krky. Tento svet mora, kameňa a vody s národnými parkami je jedinečný a magický.

Šibenik

Šibenik je kráľovské mesto a jedno z najdôležitejších miest na pobreží Jadranského mora. Založili ho Chorváti po páde Rímskej ríše. Nachádza sa pri ústi rieky Krka. Je to mesto plné histórie s príbehmi kráľov, dobyvateľov, pirátov, templárov, mesto zničenia a znovuzrodenia.
V čase, keď si mnohí rôzni vládcovia a národy uplatnili nárok naň a v nádeji, že si ho ponechajú, zanechali svoje stopy na bohatom kultúrnom a historickom dedičstve pevností, mestských hradieb, impozantnej katedrály Sv. Jakova, ako i mnohých ďalších kostolov a palácov, ktoré sú dôvodom, prečo je dnes mesto pod ochranou UNESCO. Šibenik je tiež veľmi blízko národného parku Kornati a Telaščica. Ak sa plavíte do Šibeniku, určite navštívte aspoň najbližšie ostrovy v súostroví Kornati.

Na kotvenie


 

Čo robiť


  • Navštívte katedrálu
  • Prechádzka medzi múrmi pevnosti
  • Navštíviť kostol sv. Lovre s jaskyňami a botanickými záhradami
  • Plaviť sa do neďalekého národného parku Kornati

Skradin

Skradin je malé mestečko, ktoré sa rozkladá nad riekou Krka, pochádzajúce z ílyrsko-rímskych čias. V priebehu storočí sa rozrastalo pod vplyvom rôznych dobyvateľov a ich kultúr. Toto je ten dôvod, prečo si na jednom mieste môžete pozrieť kresťanské, moslimské a pravoslávne kultúrne a historické pamiatky dokonale zachované vedľa seba. Skradin je tiež ideálnym východiskovým bodom na prehliadku vodopádov Krka – národného parku, ktorý si nesmiete nechať ujsť. V prípade akejkoľvek búrky je Skradin tiež skvelým miestom na kotvenie vďaka svojej polohe hlboko v zátoke.

Čo robiť


  • Navštíviť vodopády rieky Krka
  • Ochutať preslávené Skradinské rizoto

Primošten

Malý ostrov prepojený s pevninou aj dnes pripomína starý Jadran. So svojimi úzkymi uličkami, stredomorskou atmosférou a rybárskymi domami, ktoré smerujú k najvyššiemu bodu s výhľadom na mesto, leží kostol sv. Juraja. Primošten vo vás zanechá pocit uvoľnenia a je skvelý na dlhú prechádzku pri mori, preskúmanie mestských hradieb alebo vychutnávanie slnka na jednej z mestských pláží. Pri príchode do Primoštenu môžete zakotviť priamo na jeho krásnej promenáde Riva a užiť si nočný život priamo z lode.

Na kotvenie


 

Čo robiť


  • Navštíviť vinohrady Babić

Rogoznica

Rogoznica, bola známa námorníkom už od starovekého Grécka. Mnoho mýtov a hrdinov bolo spojených s touto mestskou zátokou. To bolo spôsobené hlavne tým, že táto oblasť je prirodzenou hranicou medzi dvoma reťazcami Jadranských ostrovov – Kornati a súostrovia Dalmácie. Mesto si zachovalo svoj vzhľad po stáročia od jeho založenia miestnymi dedinčanmi utekajúcimi pred Turkami. Je ideálne pre pokojnú a relaxačnú plavbu so zastávkou v Marina Frapa a milovníci prírody si môžu vychutnať návštevu okolitých jaskýň a jazera Zmajevo oko

Na kotvenie


 

Čo robiť