Juh Stredného JadranuSlová nestačia na opísanie krásy „perly Jadranu“ – Dubrovníka. Oblasť je hrdá nielen na poklady skryté v kamenných stenách Dubrovníka, ale aj na citrónové a pomarančové háje a smaragdovú krásu Mljetu, stredoveké kamenné paláce Korčuly a mnohé ďalšie klenoty, ktoré predčia vaše očakávania.

Umelci a králi boli po stáročia inšpirovaní, zvádzaní a zaujatí týmto „nebom na zemi“. Aké lepšie odporúčania by sme ešte mohli dať?

Vela Luka

Vela Luka sa nachádza na ostrove Korčula, známa ako mesto hudobníkov a umelcov. Je rozložená v najzápadnejšej zátoke ostrova Korčula. Toto nezabudnuteľné miesto bolo po stáročia súčasťou cestovných trás vďaka bezpečnému prístavu chrániacemu pred živlami. . Archeologické nálezy v blízkej jaskyni Vela špilja, kedy bola obývaná od doby kamennej, nám dávajú nahliadnúť do života na Jadrane v tých vzdialených dobách. Dnes je druhým najväčším mestom na Jadranských ostrovoch a je miestom s bohatým kultúrnym a zábavným programom v letných mesiacoch. pdporäčame ju navštíviť všetkým okoloidúcimcestovateľom.

To berth


  • Vela luka mestské mólo alebo bóje
    + 385 98 716 378
  • Bóje alebo kotvenie v zátoke Gradina

 

To do


Korčula

Známe mesto, ktoré sa nachádza na východnej strane ostrova Korčula, je aj mestom prieskumníkov, cestovateľov, rytierov a námorníkov. Toto mesto je výsledkom plánovanej stredovekej výstavby s uličkami, ktoré sú v tvare rybej kosti a od začiatku sa môže pochváliť svojimi tradíciami, zvykmi a obyvateľmi. Mnohí veria, že na ostrove sa narodil známy prieskumník Marko Polo. Krásne a prekvapivo pokojné mesto má veľa čo ponúknuť , nielen bezpečný prístav dovolenkárom. Môžete tu ochutnať olivový olej a skvelé víno, konajú sa tu tradičné rytierske hry Moreska. Ostrov má ešte mnoho ďalších prekvapení, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť..

To berth


 

Zaklopatica

Malá obec, ktorá sa nachádza na severnej strane ostrova Lastovo. Tento najmladší chorvátsky prírodný park bol ešte pred polstoročím nedostupný pre cudzincov, takže je vzácny, mystický a pokojný. Ostrov bol po stáročia cieľom pirátov, a preto sa väčšina dedín nachádza vo vnútrozemí, pričom zvláštnou výnimkou je Zaklopatica. Vďaka vzdialenosti od pevniny ostrov nie je osvetlený, takže pohľad na nočnú oblohu je nezabudnuteľný pre každého kto sa plaví okolo.

To berth


 

To do


  • Navštíviť mesto Lastovo, len 2 km od Zaklopatice

Skrivena luka

Ďalším výnimočným prístavom na južnej strane ostrova Lastovo je Skrivena Luka (skrytý prístav). V časoch pirátov a rôznych bojov poskytoval prirodzenú ochranuJeho izolácia bola niekedy dôvodom, prečo ho vynechavali aj cestovné trasy a prieskumníci. Je to však prístav, ktorý si nemôžete nechať ujsť, pretože tento ostrov s nádhernou oblohou, nezabudnuteľnými unikátnymi komínmi a armádnymi bunkrami má ešte veľa čo ponúknuť než len skvelé jedlo a víno.

To berth


 

To do


Polače

Malá dedina na severnom pobreží ostrova Mljet. Chránená 4 malými ostrovmi, čím sa stáva jedným z najbezpečnejších prístavov od staroveku. Táto osamelá, ale veľká zátoka ukrýva pozostatky rímskej vily, ktorá bola nájdená na ostrove. Vždy obývaný, ale nikdy preplnený borovicami prekrytý ostrov je oázou kľudu. Každý dovolenkár tento pocit potrebuje zažiť. Mljet je tiež jedným z najkrajších národných parkov, určite si vychutnajte jeho nádhernú krásu.

To berth


  • Niekoľko rodinných reštaurácií s malými mólami s vodou a elektrinou

 

To do


Pomena

Táto odľahlá zátoka bola v minulosti používaná ako zátoka na skladovanie pre miestnych rybárov a námorníkov, ktorí sa tu zastavili na ceste do Korčuly. Riedko osídlená, tichá zátoka ponúka prístrešie, dobré jedlo a víno všetkým okoloidúcim námorníkom.

To berth


 

To do


Sobra

Sobra je najlepšie prepojený prístav ostrova. Na rozdiel od iných prístavov má celoročné spojenie s pevninou, blízkymi ostrovmi a dokonca aj s Talianskom. Pôvodne bola prístavom, z ktorého vyplávali benátske galéry s drevom potrebným na výstavbu Dubrovníka. Toto mesto je tiež pyšné na špeciálny typ plachetnice, ktorý sa používal na prepravu dreva

To berth


  • Niekoľko rodinných reštaurácií s malými mólami

 

To do


Dubrovnik

Perla Jadranu – Dubrovník má viac ako tisícročnú históriu, ako je to vidieť v každom kúte tohto mesta. V priebehu storočí tento autonómny a neutrálny mestský štát, ktorý si cenil predovšetkým slobodu , lákal básnikov, umelcov, hudobníkov, sochárov, hercov a rôznych iných umelcov svojou jedinečnou krásou a históriou. Oni tam na oplátku zanechali niektoré z ich najlepších diel. V meste sa vytvorilo živé múzeum. Na ochranu svojej slobody bolo mesto obklopené stredovekými múrmi, ktoré sa dodnes zachovali v pôvodnej podobe. Dnes je Dubrovník, pod ochranou UNSECO, a stal sa celoročne kultúrnym a historickým cieľom pre návštevníkov z celého sveta. Ak máte v pláne navštíviť Dubrovník, plánujte svoju plavbu múdro a vyberte si najlepšie trasy, aby ste si užili najkrajšie ostrovy a prístavy po ceste.

To do


  • Navštíviť staré mesto Dubrovnik – Perlu Jadranu